Mike Shreve maga is jógaoktató volt, Ashram elvonulásokat is vezetett (Ashram: jóga, meditáció, spirituális útkeresés; elcsendesedésre alkalmas helyek, melyek a fizikai, mentális és érzelmi tudatosság fejlesztésére szolgálnak – szerk. megj.). Egy hosszú, szellemi útkeresés után Shreve az igazi otthonát a keresztény hitben találta meg. Több okból kifolyólag is elutasítja, hogy valaki keresztényként jógázzon. Nemrég jelentetett meg egy videót is a témában.

Egyes keresztények azt mondják, hogy a jóga egy közömbös nyújtási technika. Ezt az állítást azonban cáfolja az egykori jógatanár, Shreve. Egy kolostorszerű helyen, egy meditációs központban vezetett Ashramot, Jogi Bhajan tanítványaként. „Ezalatt az idő alatt megismertem a jóga szellemi hátterét, és ezért is mondom ma: egy keresztény se végezzen jógát!” – állítja a Karizmatikus hírek c. keresztény oldalon megjelent videójában.

 

Mike Shreve a honlapján 5 okot hoz fel:

1. Spirituális gyökerek

A jóga arra a távol-keleti világnézetre épült tulajdonképpen, hogy a szellem és test egyek. A gyakorlatok nemcsak arról szólnak, hogy a test jól érezze magát. Direkt azért lettek kitalálva, hogy a különböző csakrákat megnyissák. A távol-keleti tanítások szerint a spirituális testben az energiacentrumok párhuzamosan működnek a fizikai testtel. A meditáció során az energiaáramlásoknak be kell indulniuk. Minden csakra egy hindu istenséggel van összekapcsolva – magyarázza Shreve. „Ha valaki jógázik, lehet, hogy ennek nincs is tudatában, de a spirituális háttér mégis ott van. Szellemileg magasabb élmények, a testen kívül is lehetségesek. Én, személy szerint ily módon nem kerültem közelebb Istenhez, sőt! Démoni erők vettek lakozást bennem” – tette hozzá az egykori oktató.

2. Szellemi nézőpont

A jóga a panteizmus alapját támasztja alá, ami isteni szikrát tételez fel mindenben, ami a világegyetemben létezik. Istent nem személyként, hanem egyszerűen csak kozmikus energiaként állítja be, és ez totálisan ellentmond a Bibliában leírtaknak. A gyakorlatok közben sem a Szent Szellem tapasztalható meg. Maguk a guruk is bevallják, hogy ha valaki jógázik, erős, destruktív erőkkel szembesülnek. Ezek az erők a jógában vannak. Ezzel szemben a keresztény hitben a Szent Szellem nem okoz sérüléseket, sőt!

3. Szellemi áthelyeződés

Shreve azt is elmesélte, hogy számára nem volt tudatos, hogy szellemi erők befolyása alá is kerülhet, amikor elkezdte a jógát. Sok ember egyszerűen csak lazítani szeretne és nyugalmat találni. Még a jógatanáron keresztül is előfordulhat szellemi transzfer. A lélek megnyílik a távol-keleti spiritualitásra.

4. Spirituális áskálódás

Mesélte azt is, hogy a jógaoktatók magukat kereszténynek vallották, de ugyanakkor a centrumokban Buddha-szobrokkal és ezoterikus irodalommal voltak körülvéve, a falakon pedig hindu istenségek képei lógtak. Amint egy meditáló illető mélyebben beengedi magába ezt az egészet, nem tud kikeveredni a távol-keleti alapokból (csak Jézus segítségével!).

5. Szellemi elismerés

Ha egy jógaoktató valóban keresztény lenne, és keresztény zenét játszanának neki, akkor ő ezt kifejezetten negatívan értékelné – hangsúlyozta Mike Shreve. Mert ezáltal egy sugallatot kapna, hogy félre van vezetve. Mások számára, akik keresztényeket látnak jógázni, úgy tűnhet, hogy ők ezzel a szisztémával egyetértenek. Mike Shreve tehát minden keresztényt lebeszél arról, hogy jógaoktatáson vegyen részt, mert ily módon a hindu istenségeknek nyit ajtót az életében. Van elég más lehetőség, különböző mozgásformák a jógán kívül is.

 

„Megigazulván azért hit által, békességünk van Istennel, a mi Urunk Jézus Krisztus által.” (Róma 5,1)