Mike Shreve maga is jógaoktató volt, Ashram elvonulásokat is vezetett (Ashram: jóga, meditáció, spirituális útkeresés; elcsendesedésre alkalmas helyek, melyek a fizikai, mentális és érzelmi tudatosság fejlesztésére szolgálnak – szerk. megj.). Egy hosszú, szellemi útkeresés után Shreve az igazi otthonát a keresztény hitben találta meg. Több okból kifolyólag is elutasítja, hogy valaki keresztényként jógázzon. Nemrég jelentetett meg egy videót is a témában.
Egyes keresztények azt mondják, hogy a jóga egy közömbös nyújtási technika. Ezt az állítást azonban cáfolja az egykori jógatanár, Shreve. Egy kolostorszerű helyen, egy meditációs központban vezetett Ashramot, Jogi Bhajan tanítványaként. „Ezalatt az idő alatt megismertem a jóga szellemi hátterét, és ezért is mondom ma: egy keresztény se végezzen jógát!” – állítja a Karizmatikus hírek c. keresztény oldalon megjelent videójában.
Mike Shreve a honlapján 5 okot hoz fel:
1. Spirituális gyökerek
A jóga arra a távol-keleti világnézetre épült tulajdonképpen, hogy a szellem és test egyek. A gyakorlatok nemcsak arról szólnak, hogy a test jól érezze magát. Direkt azért lettek kitalálva, hogy a különböző csakrákat megnyissák. A távol-keleti tanítások szerint a spirituális testben az energiacentrumok párhuzamosan működnek a fizikai testtel. A meditáció során az energiaáramlásoknak be kell indulniuk. Minden csakra egy hindu istenséggel van összekapcsolva – magyarázza Shreve. „Ha valaki jógázik, lehet, hogy ennek nincs is tudatában, de a spirituális háttér mégis ott van. Szellemileg magasabb élmények, a testen kívül is lehetségesek. Én, személy szerint ily módon nem kerültem közelebb Istenhez, sőt! Démoni erők vettek lakozást bennem” – tette hozzá az egykori oktató.
2. Szellemi nézőpont
A jóga a panteizmus alapját támasztja alá, ami isteni szikrát tételez fel mindenben, ami a világegyetemben létezik. Istent nem személyként, hanem egyszerűen csak kozmikus energiaként állítja be, és ez totálisan ellentmond a Bibliában leírtaknak. A gyakorlatok közben sem a Szent Szellem tapasztalható meg. Maguk a guruk is bevallják, hogy ha valaki jógázik, erős, destruktív erőkkel szembesülnek. Ezek az erők a jógában vannak. Ezzel szemben a keresztény hitben a Szent Szellem nem okoz sérüléseket, sőt!
3. Szellemi áthelyeződés
Shreve azt is elmesélte, hogy számára nem volt tudatos, hogy szellemi erők befolyása alá is kerülhet, amikor elkezdte a jógát. Sok ember egyszerűen csak lazítani szeretne és nyugalmat találni. Még a jógatanáron keresztül is előfordulhat szellemi transzfer. A lélek megnyílik a távol-keleti spiritualitásra.
4. Spirituális áskálódás
Mesélte azt is, hogy a jógaoktatók magukat kereszténynek vallották, de ugyanakkor a centrumokban Buddha-szobrokkal és ezoterikus irodalommal voltak körülvéve, a falakon pedig hindu istenségek képei lógtak. Amint egy meditáló illető mélyebben beengedi magába ezt az egészet, nem tud kikeveredni a távol-keleti alapokból (csak Jézus segítségével!).
5. Szellemi elismerés
Ha egy jógaoktató valóban keresztény lenne, és keresztény zenét játszanának neki, akkor ő ezt kifejezetten negatívan értékelné – hangsúlyozta Mike Shreve. Mert ezáltal egy sugallatot kapna, hogy félre van vezetve. Mások számára, akik keresztényeket látnak jógázni, úgy tűnhet, hogy ők ezzel a szisztémával egyetértenek. Mike Shreve tehát minden keresztényt lebeszél arról, hogy jógaoktatáson vegyen részt, mert ily módon a hindu istenségeknek nyit ajtót az életében. Van elég más lehetőség, különböző mozgásformák a jógán kívül is.
„Megigazulván azért hit által, békességünk van Istennel, a mi Urunk Jézus Krisztus által.” (Róma 5,1)
Nagyon tetszik a cikk én egy valamit hiányolok belőle, bár lehet, hogy Mike Shreve honlapján, vagy más munkájában benne van. Nagyon sokan nem tudják, hogy mozdulatainkkal is kommunikálunk. Nemcsak gesztusainkkal, hanem nagymozgásainkkal is. Vannak mozdulatok, amelyek értelemmel, jelentéssel bírnak, ezeket a szellemvilág felismeri (meg mi, emberek is, ha megtanuljuk a jelentésüket). Azokban a gyülekezetekben, ahol van dicsőítő vagy prófétai tánc (nem betanult koreográfiára), észrevehető, hogy a táncosok egy-egy az Úrtól kapott mozdulatot többször ismételnek. Ha valaki odafigyel rájuk, fel lehet ismerni ezeknek a mozdulatoknak az értelmét.
Sajnos igaz ez a “negatív szellemvilágban” is. A sátán királyságában. Nemcsak a meditáció által, hanem a jógamozdulatokkal is behívjuk a démoni erőket, vagy éppen hódolunk előttük. Éppen ez a jelentőségük. Egy-egy mozdulatsornak a magyarra fordított neve is elárulja, pl.: napüdvözlet, korbra póz, stb. Ha valaki kihagyja a jóga szellemi hátterét, a mozdulatok automatikusan ugyanúgy előhívják a démoni erőket. De ugyanez elmondható a keleti harcművészetekről is.